Bilişim sektörünün önde gelen düşünce kuruluşlarından BİLİŞİM GRUBU, Temmuz ayı olağan toplantısında “Gelecek 5.0” yaklaşımı doğrultusunda Türkiye’deki bilişim sektörünü değerlendirdi.

Türkiye’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından olan BİLİŞİM GRUBU, Temmuz ayı olağan toplantısını Bilişimciler (bilisimdernegi.org), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Bilişim Medyası Derneği (BMD) gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantıda “Gelecek 5.0” yaklaşımı doğrultusunda Türkiye’deki bilişim sektörü değerlendirildi.

Katma değerli bilişim hizmetleri ve savunma teknolojileri için “Gelecek 5.0”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren BİLİŞİM GRUBU Başkanı Şenol Vatansever, ortaya koydukları “Gelecek 5.0” yaklaşımına dikkat çekerek şunları söyledi:

BİLİŞİM GRUBU olarak “Gelecek 5.0” yaklaşımımız doğrultusunda savunma sanayii, katma değerli bilişim hizmetleri, dijital dönüşüm, robot teknolojileri, otonom araçlar, yenilenebilir enerji ve siber güvenlik gibi alanlarda kamuoyu yaratmayı amaçlıyoruz.

Özellikle savunma sanayiine yönelik teknolojiler ile donanım ve yazılım temelli katma değerli hizmetleri ülkemizin ekonomik kalkınması için kilit teknolojiler olarak görüyoruz. BİLİŞİM GRUBU olarak Türkiye’de bugüne kadar yaşanan olumlu gelişmelerin çok daha ileri bir düzeye taşınması için bilişim sektörü, medya, siyaset ve devlet kurumları ile yakın temaslarımızı sürdürüyoruz.

BİLİŞİM GRUBU olarak akademisyenler, basın mensupları, BT yöneticileri ve sektör profesyonellerini bir araya getirerek akademik koordinasyonla birlikte sektör özelinde çok daha kapsamlı ve çeşitli raporlar oluşturmayı planlıyoruz.”

Dünya Gazetesi BT yöneticisi ve gazeteci Murat Yıldız’la birlikte TÜRGEV’den Ferdi Yılmaz da etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Yaklaşık 50 katılımcının yer aldığı etkinlikte “Bilişim Sektöründe Kadın Teknik Çalışanlar” başlığıyla düzenlenen panelde Bilişimciler’in kadın yönetim kurulu üyeleri tecrübelerini aktardı.