Türkiye, eSIM Teknolojisi Geliştiren İlk Ülkelerden Biri Oldu

 

Bakan Karaismailoğlu, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, tamamen yerli ve milli olan eSIM lansmanında konuştu.

 

Bakan Karaismailoğlu eSIM uygulamasının 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacağını bildirdi. Yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgilerinin yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacağını ve bilgi güvenliğinin sağlanmış olacağını belirten Karaismailoğlu, “Böylece Türkiye’nin hassas verileri, Türkiye’nin kontrolünde kalacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, tamamen yerli ve milli olan eSIM uygulamasını kamuoyuna tanıtmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti. eSIM uygulaması ile SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli bir çip marifetiyle, cihazların uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebileceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, bu teknoloji ile SIM kartların sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesine ulaşılacağını aktardı.

eSIM Hizmeti 2021 yılında yaygın olarak kullanılacak

Türkiye’nin eSIM altyapısını uluslararası standartlara uygun olarak, yerli ve milli imkanlarla geliştirmiş ilk ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, eSIM hizmetinin, 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacağını bildirdi. Teknoloji ve bilişim alanında lider ülke olmak için önemli adımlar attıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Bu adımlar, Türkiye’de, üretimi, teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini, yerli ve yabancı yatırımları teşvik ediyor. Ekonomimizin sürdürülebilir büyümesini destekliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak veri ulaştırmada en etkin uygulama ve çözümlerin bir an önce vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın hizmetine sunulması konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin hassas verileri, Türkiye’nin kontrolünde olacak

eSIM uygulamalarının hem makineler arası hem de tüketici cihazlarında ciddi ciddi erişim ve kullanım kolaylıkları sağlanacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, “eSIM, günümüzde akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişimden birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacaktır. eSIM sayesinde araçların bakım-onarım, lojistik hareketliliği, takip imkanları ile M2M (Makineler Arası) etkileşim kapasiteleri çok daha artacaktır. Ayrıca yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalacak, operatörlere ait hassas bilgilerin yaşam döngüsü tamamen Türkiye’de olacaktır. Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu Tören sonrası eSIM teknolojisi ile yapılan ilk görüşmeleri gerçekleştirdi. Birden fazla operatörü kullanarak farklı aramalar yapan Karaismialoğlu; Malta Bayraklı “Atlantis Alhambra” Gemisi’nin Kaptanı Orhan Kasap’tan, Kule A.Ş. Teknik Operasyonlar Müdürü Burhan Kandemir’den, ERG Trafik ve Yol Güvenlik Müdürü Mustafa Akbaş’tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.