BİLİŞİM GRUBU Mart 2018 Toplantısı yapıldı. Detaylar geliyor…

 

BİLİŞİM GRUBU Başkanı Şenol Vatansever’in toplantıda yaptığı konuşma:

Değerli BİLİŞİM GRUBU Üyeleri,

Mart 2018 Toplantımıza hoş geldiniz.

8 Şubat’ta yaptığımız toplantıyla Kurucu Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimizi ilan ettik ve Yönetim Kurulu olarak görevimize başladık. Yönetim Kurulumuzda sorumluluk alanlarımızı belirledik ve yol haritamızı çıkardık. Bu yol haritasının bileşenlerinden biri olan Temsilciliklerin ve Şubelerin açılmasıyla ilgili ilk adımı attık. Antalya, Bursa, Gaziantep, Muğla ve Trabzon’da Temsilcilerimizi belirledik. Bu senenin sonuna kadar 1.000 Üyeye ulaşmayı, tüm Türkiye’de ve yurt dışında Temsilcilikler ve Şubeler ile yaygınlaşmayı hedefliyoruz.

Türkiye, Yerli ve Milli Teknolojiler ile Güçlenecek diyoruz!

Sn. Cumhurbaşkanımızın ve devlet büyüklerimizin yerli ve milli teknolojiler konusundaki vizyonunu destekliyoruz. Hayata geçirilmesi noktasında daha etkin uygulamaların ve denetimlerin yapılması gerektiğine inanıyoruz. Oluşturacağımız raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vermeyi hedefliyoruz. Kamu ve özel sektör paydaşlarımızla değerlendirmek ve katkıda bulunmak istediğimiz konulardan bahsetmek isteriz:

 • Türkiye’de Bilişim Bakanlığı kurularak teknoloji ile ilgili tüm kurumlar ve çalışmalar tek merkezden koordine edilmeli.
 • Türkiye’nin uzay stratejisi ve vizyonu oluşturulmalı.
 • Yapay zeka, insansı robotlar, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, toplum 5.0, blockchain (blok zinciri), sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, büyük veri, bulut gibi konularda koşar adımlarla aksiyonlar alınmalı.
 • Dünyadaki mesleklerde önümüzdeki yıllarda büyük değişimler olacak. Bazı meslekler tarih sahnesinden silinip yepyeni bazı meslekler ortaya çıkacak. Eğitim sistemimiz buna uygun olarak kurgulanmalı, daha anaokulu ve ilkokuldan başlayarak çocuklarımızın eğilimleri belirlenmeli, geleceğin mesleklerine yönlendirilmeleri sağlanmalı.
 • Yerli ve milli teknolojiler üreten firmalara, Ar-Ge faaliyetlerine de imkan verecek şekilde, kamu ihalelerinde en az %30 fiyat avantajı sağlanmalı.
 • Kamu’da gerçekleşen yıllık teknoloji giderlerinin, 2023 yılı sonuna kadar, en az %50’si yerli ve milli teknolojilere ayrılmalı.
 • Ülkemizde yatırım yapan, know-how’larını paylaşan, Ar-Ge çalışmaları yapan, istihdam sağlayan, vergilerini ödeyen yabancı teknoloji firmalarının başımızın üstünde yeri var. Diğer taraftan Türkiye’de sadece satış ofisi bulunduran, know-how’larını paylaşmayan, Ar-Ge çalışmaları yapmayan, Türkiye’de ticari kimliği olmayan firmaların da Türkiye’de daha fazla katma değer üreten hale gelmesi için çalışmalar yapılmalı.
 • Hem kamu hem de özel sektörde yabancı firmalara çok ciddi yıllık bakım ücretleri ödenmekte. Cari açığı da düşündüğümüzde bu ücretlerin düşürülmesi için kamu otoritelerinin liderliğinde sektör temsilcileriyle beraber ilgili firmalarla toplu pazarlıklar yapılmalı.
 • Yıllık bakım ücretleri yüksek olan çözümleri gerekirse alternatif çözümler ile değiştirmek üzere hızlı aksiyonlar alınmalı. Daha düşük maliyetli projeler yapılması durumunda bakım maliyetleri de azalacağından tasarruf sağlanacak, yerli firmalar ile yapılması durumunda ek olarak cari açığa da olumlu etkisi olacak.
 • Yerli ve milli teknoloji üreten firmaların çözümlerinin kalitesini daha da üst seviyeye taşımak için kamu otoritelerinin liderliğinde sektör temsilcileriyle beraber standartlar belirlenmeli.
 • Devlet teşviklerinden yararlanarak bugüne kadar hiçbir üretim yapmamış olan firmaların, yeni teşvik başvuruları bu durum dikkate alınarak değerlendirilmeli.
 • Bilişim alanında etkinlikler düzenleyen yerli ve milli firmalar desteklenmeli. Kamunun lojistik imkanlarını maliyetine kullanım hakkı verilmeli.

Değerli Arkadaşlar,

BİLİŞİM GRUBU olarak bugün İstanbul’da, Türkiye ile anılacak ve dünyayı kökten değiştirecek bir yaklaşımın fitilini ateşliyoruz!

Gelecek 5.0 (Future 5.0): Yüksek Teknoloji, Mutlu İnsan, Dünya Barışı

Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde

Türkiye ile anılmasını hedeflediğimiz Gelecek 5.0’ı ilk defa bugün kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım.

Gelecek 5.0, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0’ın ötesinde teknolojik, ekonomik, siyasal alanda gelişimi, terörden arınmış, refah ve huzur içerisinde yaşayan bir dünyayı hedefliyor. BİLİŞİM GRUBU’nun 14 Mart 2018 Toplantısında ortaya koyduğu bir yaklaşım. Gelecek 5.0’ın “5.0”ı, aynı zamanda 2050 yılının “50”sini ifade etmekte.

Gelecek 5.0, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu teknoloji ile taçlandıracak bir yaklaşım. Belirtilen yıllar, Türk tarihi için çok büyük öneme sahip. 2023 yılı Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümü, 2053 yılı İstanbul’un Fethi’nin 600’üncü yıldönümü,, 2071 yılı Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci yıldönümü olarak coşkuyla kutlanacak.

Atalarımız tarih boyunca yönettikleri coğrafyalarda sömürgeci olmamış, her zaman adaletli bir yönetim şekli uygulamış. Dünya barışı için güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç var. Gelecek 5.0 vizyonu ile Türkiye; siyasi, ekonomik, savunma teknolojileri ve yüksek teknoloji alanlarında lider ülkeler arasında olacak.

Gelecek 5.0 ile beraber hayatımızda köklü değişimler olacak:

 • Caydırıcı savunma sistemleri ve silah sistemleriyle savaşların önüne geçilecek.
 • İleri savunma teknolojileriyle terörün ve terör örgütlerinin insanlığa zarar vermesinin önüne geçilecek.
 • Dijital dönüşüm her alanda olduğu gibi e-devlet uygulamalarında da etkisini gösterecek. Devletle ilgili işlemlerin tümü kamu kurumlarına gitmeden E-Devlet üzerinden yapılacak.
 • Islak imza yasaklanacak. Islak imza yerine Elektronik İmza ve Mobil İmza kullanılacak. Bu işlemler için uygun cihazı olmayan vatandaşlara devlet tarafından uygun cihaz ücretsiz olarak verilecek.
 • Vatandaşlık Kartı; nüfus cüzdanı, ehliyet, kredi kartı, bankamatik kartı gibi tüm işlemler için kullanılacak.
 • İnsanlar doğal dengesi bozulmamış bir Dünya’da mutlu olabilir. Bu dengeyi koruyan ve olası sorunları çözen teknolojiler olacak.
 • Yapay zeka ve insansı robotlar hayatımızda çok önemli bir yere sahip olacak.
 • Yapay zeka günümüzün çaresiz hastalıklarına erken tanı ve etkili tedavi, imkansız problemlerine çözümler sağlayacak.
 • İnsansı robotlar evde bizlere hizmet ederken, işte en ağır işleri yapacak.
 • Yapay zeka ile terör olayları ve doğal afetler önceden tahmin edilerek, bunlara robotlar ve insansız hava araçları ile müdahale edilecek.
 • Nesnelerin İnterneti ile hayatımızdaki tüm cihazlar birbiriyle iletişim halinde olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak.
 • Olası sağlık problemlerinde taşıdığımız aksesuarlar 112’yi bilgilendirecek ve ambulansın sevk edilmesini sağlayacak.
 • Robotların üretime daha yoğun olarak gireceği gelecekte insanlara farklı iş olanaklarının sağlanması teknoloji ile mümkün olacak.
 • Ulaşım otonom araçlarla ve yenilenebilir enerji ile %100 güvenli olarak yapılacak.
 • Yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları temel enerji ihtiyaçlarımızı karşılayacak.
 • Blok zinciri mimarisi hayatımızın her alanına girecek ve günümüzde aracı durumunda olan birçok kurum etkisini ve önemini yitirecek.
 • İş bulana kadar herkesin en azından temel ihtiyaçlarını rahatlıkla temin edeceği vatandaşlık maaşı verilmesi mümkün olacak.
 • Siber güvenlik hayatımızın en önemli kavramlarından biri haline gelecek.

BİLİŞİM GRUBU olarak bugün temel prensiplerini kamuoyunun bilgisine sunduğumuz Gelecek 5.0’la ilgili elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak detaylı raporumuzu hazırlayacağız ve Türkiye’nin vizyonu olması için devlet büyüklerimizle paylaşacağız.

Bugünkü toplantımıza sponsor olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’ne, bize her zaman tam destek veren BTHABER Şirketler Grubu’na, bugün gerçekleştirdiği çekimler ve röportajlar ile yanımızda yer alan Wise.TV’ye, canlı yayın altyapısı için cihazları sağlayan cdnline’a teşekkür ediyoruz.

Değerli Üyelerimiz,

Bu duygu ve düşüncelerle kendi adıma ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, katılımınız için teşekkür ediyoruz.