Türkiye’nin 2023 vizyonunu yakalamasının tek yolu yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Engelli bilgi teknolojileri uzmanlarını da bünyesine katarak engelleri aşan BİLİŞİM GRUBU, hazırlayacağı raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vermeyi hedefliyor.

Aralık ayında kuruluş çalışmalarını tamamlayan BİLİŞİM GRUBU, Çalışma Gruplarını oluşturmak üzere bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını yapan BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Üç ülkede 21 şehirde 219 üyeye ulaşmış durumdayız. Kendi süreçlerimizi hayata geçirerek, Nisan ayında yapacağımız büyük lansmana kadar 500’ün üzerinde üyeye ulaşacağız. Türkiye’nin 2023 vizyonunu yakalamasının tek yolu yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Teknoloji geliştirme konusunda hızla yol alan treni yakalamak için, her alanda üretimin ve üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Bizim alanımız da teknoloji olduğu için bu alanda taşın altına elimizi koyuyoruz. Oluşturacağımız raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vermemiz gerekiyor” dedi.

Farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren kurum ve şirketlerin teknoloji liderlerinin oluşturduğu BİLİŞİM GRUBU çatısı altında kurulan Çalışma Grupları şöyle belirlendi: Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Siber Güvenlik, Blockchain, Endüstri 4.0, Bulut, Toplum 5.0, İnsansı Robotlar, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Enerji, Finans, Gıda/İçecek, Holding, Lojistik/Taşıma/Ulaşım, Tekstil/Giyim, Turizm.

Şenol Vatansever, Çalışma Gruplarının çalışma yöntemleri değerlendirilirken yakın zamanda kaybettiğimiz Münir Özkul’un Hababam Sınıfı’nda söylediği “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir” ifadesini hatırlatarak, “Aynı durum BİLİŞİM GRUBU için de geçerli. İsteyen gruplar bir araya gelip toplantı yapabilir, video konferans yapabilir ya da web sitemizdeki forum bölümünü kullanabilir” dedi.