28 Ocak Veri Koruma Günü Etkinliği Yapıldı

 

28 Ocak Veri Koruma Günü sebebiyle Kişisel Verileri Koruma Kurumu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL, Bakan Yardımcıları Sayın Uğurhan KUŞ, Zekeriya BİRKAN, Hasan YILMAZ, Yakup MOĞUL, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Musa YILDIZ, Adalet Akademisi Başkanı Sayın Muhittin ÖZDEMİR, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Sayın Süleyman ARSLAN, Kamu Denetçisi Sayın Celile Özlem TUNÇAK ile akademisyenler ve davetliler katıldı.

 

Pandemi nedeniyle bu yıl hibrit etkinlik formatına uygun şekilde, hem fiziksel olarak hem de çevrimiçi şekilde gerçekleştirilen programın açılış konuşmalarını Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL, ile Kurum Başkanımız Prof. Dr. Sayın Faruk BİLİR yaptı.

“Siber Vatan”ı korumak için veri güvenliği konusundaki yerli ve milli çalışmalar hızlandırıldı

Bakan GÜL konuşmasında, ülkemizde kişisel verilerin korunmasına yönelik yapılanları anlatarak, elektronik sistemlerde saklanan verilerin korunmasının önemine işaret etti.

Veri güvenliğini yabancı kaynaklarla sağlamanın sınır güvenliğini yabancı askerlere emanet etmek gibi olduğunu ifade eden Bakan GÜL, “Siber Vatan”ı korumak için veri güvenliği konusundaki yerli ve milli çalışmaların hızlandırıldığını aktardı.

Güncel konulara da değinen Gül, “Son günlerde bir sosyal iletişim platformunun uygulamanın devamı için kişisel verileri kullanma, başka platforma aktarmaya rıza şartını getirdiğini görmekteyiz. Ancak Avrupa Birliği ülkelerine tercih sunulması, farklı ülkelerde farklı tutum içerisine girilmesi çifte standarttır.” ifadesini kullandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından önceki yıl Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin açıklandığını hatırlatan GÜL, pandemiye rağmen belgenin yüzde 50’sinin uygulandığını bildirdi.

Abdulhamit GÜL, İnsan Hakları Eylem Planı için yapılan çalışmaların da sürdüğünü belirtti.

‘‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır’’ anlayışının bir yansıması olarak yerli veri merkezlerinin çoğalması gerekmektedir

Kurum Başkanımız Prof. Dr. Faruk BİLİR konuşmasında “28 Ocak 1981 tarihinde ülkemizin de taraf olduğu, 108 Sayılı Sözleşme’nin imzaya açıldığını, bu sözleşmenin kişisel verilerin korunmasına ilişkin uluslararası ilk bağlayıcı belge olma niteliği taşıdığını ve Ülkemizin de, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

BİLİR, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır anlayışının yansıması olarak yerli veri merkezlerinin çoğalması gerekmektedir. İşte bu hassasiyetle kurumumuz, genel olarak Kanunun uygulanmasını sağlamak, düzenleyici ve denetleyici işlemler yapmak, Kanuna uygun şekilde veri işlenmesini sağlamak için görev yapmaktadır.”

BİLİR sözlerini, “Sadece geçmişimiz ve bugünümüz değil, geleceğimiz de kişisel verilerimizdedir.” diyerek tamamladı.

Açılış konuşmaların ardından, programın “Veri Temelli Ekonomi” başlıklı birinci bölümünde Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet GÜNAL “Veri Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Geleceği” konusunda değerlendirmelerde bulunurken, Türk Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Serdar ÇEKİN “Kişisel Verilerin Hukuki Niteliği ve Veri Temelli Ekonomi Bağlamında Hukuk Politikalarına Etkisi” konusunda sunum yaptı.

Programın ikinci bölümünde konuşmacılar “Dijital Çağda Kişisel Verilerin Korunması” konusunu ele aldılar. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin ELMAS’ın “Kişisel Veriler ve Yapay Zekâ” konusunu ele alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behçet Uğur TÖREYİN “Makine Öğrenmesi Tekniklerinin Kullanımına İlişkin Güncel Gelişmeler”den bahsetti. Programın ikinci bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Çiçek ERSOY‘un “Dijital Reklam ve Pazarlama Trendleri ve Bunların Kişisel Verilerin Korunması Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı sunumuyla devam etti. Programın ikinci bölümünün Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Sinan Sami AKKURT’un “Sosyal Ağlardaki Veri İlkelerine Medeni Hukuk Perspektifinden Bir Bakış” konusundaki sunumuyla sona erdi.

Programın “Kişisel Verilerin Korunması Alanında Güncel Gelişmeler” başlıklı üçüncü ve son bölümünde Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Elif KÜZECİ “Yeni Teknolojiler ve Güncel Gelişmeler”den bahsederken Kurumumuz Hukuk İşleri Dairesi Başkanı Demet ARSLANER KEKLİKKIRAN “Yurtdışına Veri Aktarımı” konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Program, Kurumumuz Başkanlık Müşaviri Seçil KOYUNCU’nun yaptığı “Unutulma Hakkı Kararı, Son Yayımlanan İlke Kararı ve Kurulun Aydınlatma Yükümlülüğüne İlişkin Duyurusu” hakkındaki sunumuyla sona erdi.

Programın ardından, programa katkı sunan konuşmacılara günün anısına teşekkür belgesi takdim edildi ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Etkinlik Videoları: